Jak zařídit zimní zahradu?

Máte doma zimní zahradu a nevíte, co s ní? Nebo o ní sníte, ale nejste si jistí, jak naplno využít její potenciál? Správně navržený a zařízený prostor vám totiž může nabídnout daleko víc než jen zimoviště pro květiny. Může se stát útulným obývacím koutem, pracovnou pod skleněnou střechou či jídelnou s výhledem do zahrady. V tomto článku jsme pro vás sepsali, jak ze zimní zahrady uděláte prostor, kam se budete chtít vracet v každém ročním období.

Základem je dobrý návrh a orientace ke světovým stranám

Než začnete zimní zahradu vybavovat, zamyslete se nad její orientací. Pokud chcete prostor využívat i v zimních měsících, doporučujeme orientaci na jih či jihozápad, která vám zajistí dostatek slunečního světla a přirozeného tepla. Naopak severní orientace je vhodnější pro letní relaxaci, ale v zimě musíte počítat s většími nároky na vytápění.

Zimní zahradu lze přistavit k domu jako rozšíření obytného prostoru, nebo ji můžete umístit jako samostatný objekt v zahradě. V obou případech je důležitá kvalitní konstrukce, ať už hliníková, dřevěná či plastová a zasklení s dobrými izolačními vlastnostmi, aby se teplo nedostávalo zbytečně ven.

Vytápění, větrání a zastínění

Aby se vám ze zimní zahrady nestala v zimě lednice a v létě skleník, je potřeba myslet na tři důležité prvky: vytápění, větrání a stínění.

Pro vytápění můžete využít elektrické přímotopy, podlahové topení nebo infrapanely. Výběr závisí na tom, jak intenzivně plánujete zimní zahradu využívat. Kromě vytápění zajistěte i účinné větrání, buď přirozené (okna, ventilační klapky), nebo nucené (větrací jednotky). Bez dostatečného větrání hrozí vznik kondenzace a plísní.

V létě určitě oceníte stínící prvky - venkovní nebo vnitřní žaluzie, závěsy, rolety či speciální fólie na skle. Díky nim si v zimní zahradě udržíte příjemnou teplotu i při silném slunci.

Výběr vhodného nábytku

Do zimní zahrady vybírejte převážně nábytek, který odolá výkyvům teplot a vyšší vlhkosti. Ideální jsou ratanové, hliníkové či dřevěné sestavy s kvalitní povrchovou úpravou. Pohodlí zvýší měkké sedáky, podsedáky a plédy, které však doporučujeme ukládat do úložného prostoru, když zimní zahradu nepoužíváte.

Prostor můžete rozčlenit na více zón, například jídelní kout, relaxační část s lehátkem a křesly nebo pracovní místo s psacím stolem. Pokud vám to prostor umožní, zvažte i menší knihovnu, stojan na květiny nebo stylový minibar.

Zeleň jako živoucí prvek

Zimní zahrada bez zeleně by postrádala svůj půvab. Rostliny vám nejen zútulní prostor, ale také vám pomůžou čistit vzduch a zvyšují vlhkost. Vhodné jsou především rostliny, které dobře snáší nižší teploty a vyšší vlhkost, například citrusy, olivovníky, ibišky, fíkusy, kapradiny nebo palmy.

Dbejte na správné rozmístění květin, vyšší druhy umístěte blíž ke stěnám, drobnější do polic nebo závěsných květináčů. Rostliny by neměly bránit průchodu světla a cirkulaci vzduchu.

Osvětlení pro atmosféru i funkčnost

Předpokládáme, že si chcete užívat zimní zahradu i po setmění. Nezapomeňte proto na vhodné osvětlení. Kombinujte funkční světla (např. u stolu či nad pracovní plochou) s dekorativními prvky, světelné řetězy, lucerny, solární lampy nebo svíčky.

Zařídit zimní zahradu tak, aby vám sloužila celoročně, vyžaduje promyšlený přístup, kvalitní materiály a cit pro detail. Pokud zvažujete výstavbu nebo rekonstrukci zimní zahrady, obraťte se na naše odborníky. Pomůžou vám najít to nejlepší řešení na míru vašemu domu i životnímu stylu.

David Novák

David je odborníkem na okna, dveře i stínící techniku. Rád vám v případě nutnosti poradí.


Máte zájem o naše produkty? Napište nám.


Opište text z obrázku, prosím: