Zimní zahrada, se kterou budete blíž přírodě

Historie zimních zahrad sahá až do poloviny 17. století, kdy byly určeny především pro celoroční pěstování citrusových plodů. V dnešní době se zimní zahrada dostala do obliby hlavně pro její výhody, kdy rozšiřuje užitný obytný prostor a dodává nám pocit celoročního splynutí s přírodou. Díky dokonalé izolaci v proskleném prostoru naší zimní zahrady budete mít radost z přírodního komfortu  i za podzimního sluníčka, které je na teplé paprsky skoupé. V zimě si zimní zahrady  udržují sluneční teplo a tím šetří energii.

Zimní zahrada je poměrně nákladná investice a je potřeba nepodcenit přípravu ani volbu dodavatele.

Je důležité vše důkladně naplánovat vč. odvodu dešťové vody, řešení výměny vzduchu či zajištění proudění vzduchu kolem skel, aby nedocházelo k vytváření kondenzátů na sklech. Nemělo by se ani opomíjet řešení zastínění, díky kterému je možné odklonit přímé sluneční záření a udržet v horkých dnech příjemné klima. Výměnu vzduchu zimní zahrady je možné zabezpečit několika způsoby, jak manuálním, tak elektronickým otevíráním částí zahrady, nebo systémem ventilačních klapek. Tvoření kondenzátu zamezí podlahové topení, nebo tzv. konvektory umístěné po obvodu zimní zahrady. Vše je důležité naplánovat předem a stanovit si postup prací.

Je důležité vše důkladně naplánovat vč. odvodu dešťové vody, řešení výměny vzduchu, či zajištění proudění vzduchu kolem skel, aby nedocházelo k vytváření kondenzátů na sklech. Nemělo by se ani opomíjet řešení zastínění, díky kterému je možné odklonit přímé sluneční záření a udržet takto v horkých dnech příjemné klima. Výměnu vzduchu zimní zahrady je možné zabezpečit několika způsoby, jak manuálním, tak elektronickým otevíráním částí zahrady, nebo systémem ventilačních klapek. Tvoření kondenzátu zamezí podlahové topení, nebo tzv. Konvektory umístěné po obvodu zimní zahrady. Vše je důležité naplánovat předem a stanovit si postup prací.

Zimní zahrady dělíme dle určení:

 • Celoroční využití
  • Takováto zimní zahrada musí splňovat ty nejnáročnější požadavky na udržení stabilních klimatických podmínek v prostoru zahrady, tak aby zimní zahrada byla zároveň plnohodnotným obytným prostorem.
 • Sezónní využití
  • Od zimní zahrady pro sezónní využití nejsou očekávány tak vysoké nároky jako u celoročního využití. Jedná se spíše o prostor k občasnému využití či pěstování rostlin. Zimní zahradu pro sezónní využití lze koncipovat i jako pergolu s odsuvnými skly, kdy ji můžeme v létě používat pouze jako přístřešek a na podzimní dny zatáhnou skla po celém obvodu zimní zahrady.

Dle materiálu konstrukce:

 • AL provedení
  • Obvodový plášť a střešní konstrukce jsou tvořeny hliníkovými profily, které zajišťují prvotřídní stabilitu celého systému. Hliníková konstrukce nepodléhá korozi a je stálá vůči povětrnostním vlivům. Konstrukční možnosti (velikost a členění) jsou rozšířenější nežli u PVC zimních zahrad. Hliníkové provedení je nákladnější oproti ostatním materiálům.

 

 • PVC provedení
  • Obvodový plášť a střešní konstrukce je tvořena PVC profily. Tyto profily jsou odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření. Při velké změně teploty může docházet k drobné roztažnosti systému. Díky tomu je celková plocha zimní zahrady lehce omezena a je potřeba u PVC zimních zahrad počítat s dilatacemi.

 • Dřevěné zimní zahrady
  • Zimní zahrady ze dřeva mají výhodu velké variability, kdy je možné vytvořit zimní zahrady jakýchkoli tvarů se spoustou dokončovacích detailů, díky čemuž je takováto zimní zahrada velmi krásnou a atraktivní stavbou. Dřevo má dobrou nosnost a mechanickou odolnost, z čehož plyne i vysoká trvanlivost. Dřevo jako takové je citlivé na vlhkost a je potřeba jeho povrchovou úpravu udržovat v dobré kondici.

 

Dle typu stavby:

Zimní zahrady dále rozlišujeme dle typu stavby – tedy dle tvaru samotného obvodového pláště a střešní konstrukce. Máme tři základní charakteristické tvary, které se dají společně kombinovat.

1.rovná s pultovou střechou

2.rovná se sedlovou střechou

3.rovná se sedlovou střechou s rotundou

Mám zájem o krásnou zimní zahradu

Reference zimní zahrady praha, brno: