Jak vybrat vchodové dveře do domu?

Výběr vchodových dveří není dobré podcenit: kromě důležité vizuální úlohy hrají také významnou roli v otázce zabezpečení vašeho domova a zamezení tepelným ztrátám. Poradíme vám, na co se při výběhu vašich nových hlavních dveří zaměřit.

Začněte výběrem rozměru, designu a materiálu

Ať už plánujete měnit staré dveře za nové, nebo jde o historicky první vchodové dveře vaší novostavby, před samotným výběrem je třeba promyslet jejich vzhled a materiál. Chcete jednoduché hladké dveře? Mají mít světlík či integrované sklo? Zdobné, minimalistické, v barvě oken nebo extravagantně barevné? Možností je celá řada.

Jakmile si ujasníte, jaký vzhled bude nejlépe ladit k interiéru i exteriéru vašeho domu, rozmyslete si také požadovanou výšku a šířku. Vchodové dveře nemohou být užší než 80 cm, obvykle ale mají 90 cm a více. Standardní výška je 197 cm, častou volbou je ale 210 cm. Přejete-li si rozměrnější dveře, připlatíte si za řešení na míru. Vchodové dveře se otvírají zásadně dovnitř, a to jak kvůli bezpečnosti (záchranné složky se tak dostanou přes dveře rychleji), tak i kvůli bezpečnosti vašich případných návštěv.

Už víte, jak mají vaše dveře vypadat a jak velké budou? Přichází na řadu volba materiálu. Ta se odvíjí od vašich preferencí i finančních možností. Zákazníci často volí vchodové dveře ze stejného materiálu, který je použitý na oknech domu, není to ale pravidlem.

Plastové dveře

Neoblíbenější volbou současnosti jsou vchodové dveře z plastu. Jsou levné, skvěle izolují, nevyžadují téměř žádnou péči a dlouho vydrží. Problémem už není ani jejich design: klasické bílé variantě už odzvonilo, na řadu přišly věrohodné imitace dřeva, nebo dokonce hliníku v nejrůznějších odstínech.

Hliníkové dveře

Použití hliníku na oknech a dveřích je v posledních letech velmi populární. Hliník je sice finančně náročnější než plast, nabízí ale vyšší odolnost, skvělé tepelně-izolační vlastnosti i dlouhou životnost. I když se hliník jeví jako velmi moderní materiál, v nabídce nejsou jen strohé, minimalistické modely, vyberou si i milovníci klasiky nebo originálních řešení. Stejně jako plastové dveře jsou i hliníkové v podstatě bezúdržbové.

Dřevěné dveře

Dřevěné vchodové dveře ocení především milovníci přírodních materiálů a zastánci šetrného přístupu k přírodě. Neopomenutelným faktorem je i vzhled: i před podařené plastové atrapy se pravé dřevo zkrátka pozná na první pohled. Dřevo má velice dobré přirozené tepelně i zvukově izolační vlastnosti, s použitím vhodného zabezpečovacího systému odolá pokusů o vniknutí. Jeho nevýhodou je nutnost pravidelné péče, hořlavost a vysoká pořizovací cena.

Nezapomeňte na bezpečnost

I ty nejodolnější dveře potřebují bezpečnostní prvky, kvalitní zámky, kliky i kování. I když jen průměrně 8 procent vloupání probíhá přes dveře, je nutné udělat vše pro to, aby vaše dveře byly pro nevítané hosty naprosto neprostupné.

Potřebujete nové vchodové dveře a nevíte si rady s výběrem? Nabízíme plastové dveře, hliníkové i dřevěné dveře i okna a rádi s vámi najdeme řešení na míru vašemu domovu.

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 28. 5. 2023 02:58