Jak ošetřovat a jak se starat o plastová okna? Jak náročná je jejich údržba?

  • Hlavní strana
  • blog
  • Příspěvek: Jak ošetřovat a jak se starat o plastová okna? Jak náročná je jejich údržba?

Péče o plastová oknaModerní plastová okna jsou spolehlivá, praktická, dokonale chrání místnost před hlukem a pronikáním studeného vzduchu a jsou i odolná. Aby však plastová okna sloužila po mnoho let, je nutné se o ně dobře, včas a kvalifikovaně starat. V tomto směru je nutné nejen pečlivě hlídat čistotu skel, ale také promazat kovové části kování, očistit pryžové těsnění od ulpívajících nečistot, zbavit drenážní otvory prachu a drobných nečistot a případně sítě proti hmyzu důkladně opláchnout.

Každoroční ošetření a péči o plastová okna můžeme shrnout do 6 bodů.

1. Umytí oken a i rámu oken

Jakékoli okno se obvykle myje alespoň jednou za půl roku, s nástupem jara nebo podzimu. Plastová konstrukce okna není výjimkou. Před zahájením práce se zásobte vhodnými čisticími prostředky. K čištění okna s dvojitým zasklením jsou vynikající specializované aerosoly, které se prodávají v každém obchodě s domácími potřebami.

Povrchová údržba plastových oken je vlastně poměrně nenáročná. Okna jsou vyrobeny z hodně odolného a pevného plastu, takže kromě běžného mytí není nezbytná další speciální péče. Během mytí myslete na to, že hlavně musíte předejdejít nenávratnému poškození povrchu. Na čištění oken a rámu určitě nepoužívejte čistidla s příměsí hrubých částic, silné a agresivní chemické přípravky, různá ředidla či kyseliny nebo dokonce rozpouštědla. Těmi byste mohli okno nebo rám hodně poškodit. A to nenávratně. Okna i rámky myjte pomůckami, které jsou k tomu určeny. Drátěnku nechte na hrnce, ale na okna s ní nechoďte. Okna s dvojitým zasklením v oknech z PVC se umývají jako každé jiné sklo. Hlavní je používat k čištění pouze měkké materiály, aby nedošlo k poškrábání povrchu skla. Neškrábejte sklo nožem nebo jinými ostrými předměty.

Plastový profil můžete umýt běžnou houbou, navlhčenou v mýdlové pěně nebo pomocí speciálního prostředku pro péči o plasty. Nepoužívejte rozpouštědla nebo jiné agresivní látky, železné kartáče nebo prášky obsahující abraziva. Z nich mohou na rámu a okenních parapetech zůstat žluté skvrny a škrábance.

Pokud se z nějakého důvodu na plastu vytvoří třísky a hluboké praskliny, musí být potaženy speciálním lepidlem.

2. Údržba těsnění oken a odtokových drážek

Péče o těsnění oken je pro udržení funkčnosti okna velmi důležitá. Gumová těsnění jsou ošetřena látkami obsahujícími silikon nebo glycerin. Kování je mazáno vysoce kvalitními technickými oleji bez přídavku solí a kyselin. Výborný je pro tyto účely solidol, vazelína nebo technický olej se silikonem (WD-40 a podobně). 

V případě, že je již těsnění okna nějak poškozené, neváhejte a vyměňte ho. Už neplní svoji funkci. Před výměnou těsnění se ale vždy ujistěte, zda má nové těsnění správnou tuhost, tvar i velikost, jelikož nevhodné těsnění by mohlo okno poškodit.

Všechna plastová okna mají drenáž, o kterou je důležité včas pečovat. Tyto otvory jsou vyrobeny speciálně pro odstranění vlhkosti vytvořené na skle a jsou umístěny ve spodní části konstrukce, pod křídlem. V rámci údržby plastového okna tedy rovněž zkontrolujte průchodnost těchto odvodňovacích kanálků, odtokových drážek a odstraňte veškeré nečistoty, aby nebránily vodě v protékání.

Pokud odtok pravidelně nečistíte, otvory se ucpou nečistotami stékajícími z oken a okna se začnou mlžit. Odtokové otvory je lepší vyčistit zubním kartáčkem nebo kartáčem k tomu určeným. Četnost úklidu obvykle souvisí s polohou domova. Pokud poblíž domu vede rušná silnice, budete muset každý měsíc či dva čistit odtokové kanálky.

3. Okno seřiďte

Špatná izolace, únik tepla, silné drhnutí okna, šmouhy a odřeniny na rámu jsou všechno varovné signály pro nutnost seřízení plastových okenKaždoroční údržba je tak ideální čas na správné seřízení optimálního přítlaku křídla k rámu, vzhledem k nízkým teplotním rozdílům mezi interiérem a exteriérem.

Seřízení okna je celkem jednoduché a po určité době užívání i nutné. Optimální přítlak si s pomocí imbusového klíče můžete nastavit i sami. Nastavování vždy provádějte při otevřeném křídle a imbusovým klíčem vždy otáčejte jen o pár stupňů. Posouvejte okenní křídlo nepatrně nahoru (nebo posléze dolů) a sledujte, zda se pozice okna zlepšuje nebo zhoršuje. Po každém otočení vždy zavřete a otevřete okno a zkontrolujte výsledný efekt.

4. Pověnujte se kování

Kování instalované v plastovém okně umožňuje co nejpohodlnější použití konstrukce. S jeho pomocí se křídla oken naklánějí, otáčejí a fixují v určité poloze. Často výrobce okna v dokumentaci přesně uvádí, jakým místům v péči o kování věnovat pozornost. Aby se systém táhel a pohyblivých částí kování mohl hladce a volně pohybovat, je nutné všechny uzávěry pečlivě promazat mazacím tukem nebo olejem.

Zde jsou jednoduchá pravidla pro péči o kování oken:

  • Při čištění oken zbavte kování prachu a nečistot. K tomu použijte měkkou houbu a mýdlový roztok. Z nepřístupných míst se nečistoty čistí kartáčem nebo vysavačem.
  • Kovové části konstrukce okna by měly být mazány alespoň dvakrát ročně.
  • Maziva nesmí obsahovat dehet. Mazivo je třeba nanášet velmi opatrně a vyvarovat se kontaktu s pryžovým těsněním, protože by mohlo dojít k jeho poškození.

5. Na závěr zkontrolujte i kliky

Určitě při ošetřvání okna nezapomeňte ani na kliky. Je důležité zkontrolovat a případně utáhnout všechny kličky a úchyty. Stačí nadzvednout kryt pod kličkou, otočit ho do vodorovné polohy a utáhnout všechny šrouby.

6. Péče o síť proti hmyzu

Na přání zákazníka lze plastová okna vybavit sítí proti hmyzu. Tento doplněk je vhodný hlavně pro letní domy a venkovské domy a byty, kde je v létě spousta komárů, pakomárů, much a jiného létajícího hmyzu. Pokud se o okenní síť správně staráte, vydrží vám mnoho let. Síťka by měla být pravidelně vytahována a omývána od pouličního prachu, který se dostal do otvorů - ideálně velmi měkkým kartáčem namočeným v mýdlové vodě. Rošt můžete opláchnout ve sprše.

Správná údržba plastových oken je klíčem k jejich odolnosti. Pokud alespoň jednou za šest měsíců věnujete péči o plastová okna, můžete si užívat pohodlí a pohodu ve svém domově po několik desetiletí.

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 28. 5. 2023 00:53